Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Rynek niepubliczny – czym jest i czy warto na nim inwestować?

Dom Data publikacji - 28 września 2022 Autor - Redakcja dlakieszeni.pl
rynek niepubliczny

Inwestowanie na rynkach kapitałowych to doskonały sposób na pomnożenie majątku. W tym obszarze pojawiają się różne zagadnienia, których znaczenie powinien znać każdy, kto chce stać się inwestorem. Mówi się tu m.in. o rynku niepublicznym – warto więc wiedzieć, czym dokładnie on jest.

Rynek niepubliczny – co to takiego?

Jak wyjaśniają doradcy z domu maklerskiego Prosper Capital, przy podziale rynku kapitałowego przyjmowane są różne kryteria. Jednym z nich jest miejsce obrotów. Na jego podstawie rynek kapitałowy dzieli się na publiczny oraz niepubliczny. W przypadku rynku publicznego propozycja nabycia instrumentów finansowych takich jak np. akcje czy obligacje jest adresowana do minimum 150. osób lub do nieoznaczonych adresatów. Jeżeli natomiast chodzi o rynek niepubliczny, to grono tych adresatów liczy mniej niż 150 osób, a stosowna oferta skierowana jest do nich bezpośrednio.

Rynek niepubliczny – zalety inwestowania

Wielu inwestorów decyduje się na transakcje na rynku niepublicznym, co nie dzieje się bez powodu. Na korzyść tego rozwiązania przemawia kilka istotnych przesłanek. Inwestorzy mają nade wszystko gwarancję zysku, ponieważ średnia roczna stopa z inwestycji jest tu wyższa, niż ma to miejsce przy lokowaniu pieniędzy w inne instrumenty finansowe. Poza tym istnieje możliwość inwestowania w przedsiębiorstwa, które znajdują się na rozmaitych etapach swojego rozwoju. Ponadto akcje zakupione na rynku niepublicznym można w dowolnym momencie odsprzedać innemu inwestorowi. Nie bez znaczenia jest również to, forma prawno-organizacyjna rynku niepublicznego jest w porównaniu z rynkiem giełdowym mniej skomplikowana.

Rynek niepubliczny – to jest istotne!

Na rynku niepublicznym przeprowadzana jest spora liczba transakcji, a okresy ich realizacji są dość krótkie. Aktywnie działają tutaj różne grupy inwestorów – od inwestorów indywidulanych po grupowych itd. Wszelakie warunki związane z nabyciem lub sprzedażą instrumentów finansowych są ustalane indywidulanie, co wynika ze specyfiki rynku niepublicznego.

Redakcja dlakieszeni.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu oszczędzania, ekologii oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rynek niepubliczny