Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Czym zajmują się organizacje ekologiczne i jak je wspierać?

Ekologia Data publikacji - 6 lipca 2022 Autor - Redakcja dlakieszeni.pl
organizacje ekologiczne

Świadomość ekologiczna w Polsce jest coraz większa. Ludzie zdają sobie sprawę z efektu cieplarnianego, wiedzą co to jest dziura ozonowa i hodowla przemysłowa zwierząt, jednak nie zmieniają swoich nawyków i przyzwyczajeń. Wspieranie jednej lub więcej organizacji zajmujących się ochroną przyrody może wiele zmienić. Czym zajmują się organizacje ochrony środowiska i jak je wspierać?

Zobacz także: Negatywny wpływ człowieka na środowisko – czy sami niszczymy planetę?

Organizacje ekologiczne — ochrona przyrody na szeroką skalę

Organizacje ochrony środowiska dążą do ochrony przyrody na szeroką skalę — krajową i światową. Praca w dużej grupie stwarza wiele możliwości. Jednak podejścia, wartości i koncepcje tych organizacji mogą się różnić.

WWF – dla zrównoważonej gospodarki

Ponad połowie gatunków roślin na świecie grozi wyginięcie, a co czwarty gatunek w królestwie zwierząt jest zagrożony. W ochronę gatunków i klimatu zaangażowani są pracownicy World Wide Fund For Nature (WWF) jednej z największych niezależnych organizacji ochrony przyrody na świecie.

WWF zarządza projektami na całym świecie. W wielu krajach priorytetem w celu stworzenia naturalnych i niezakłóconych siedlisk dla zagrożonych gatunków jest ochrona zbiorników wodnych i lasów. Celem organizacji World Wide Fund For Nature jest zachowanie różnorodności biologicznej oraz poszanowanie ludzi i przyrody.

Organizacja ekologiczna WWF aktywnie współpracuje z wieloma firmami. Istnieją różne formy tego partnerstwa. WWF doradza niektórym firmom w kwestii ich śladu ekologicznego. Najpierw przygotowywana jest ekspertyza, a następnie wypracowywane są cele.

Greenpeace — adwokaci środowiska

Wszędzie tam, gdzie środowisko jest zagrożone, wkraczają aktywiści Greenpeace. Organizacja ochrony środowiska mobilizuje się przeciwko próbom jądrowym, zanieczyszczeniu mórz czy transportowi toksycznych odpadów.

Znana międzynarodowa organizacja Greenpeace jest aktywna w wielu krajach, prowadząc bezpośrednie, pokojowe działania. Celem aktywistów jest sprawiedliwość dla wszystkich żywych istot. Działania mają na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne i zapobieganie im. W Greenpeace działa wiele różnych grup, pracowników i wielu wolontariuszy.

Greenpeace charakteryzuje się bardzo bezpośrednią taktyką. Częścią głównego programu organizacji jest konfrontacja. Mottem jest też nieprzekupność. Publicznie konfrontując się z politykami i dyrektorami generalnymi firm, aktywiści mogą uwydatnić problemy, zwiększając presję, a tym samym szanse na sukces.

Organizacje ekologiczne i ich działania uzależnione są przede wszystkim od dużego wsparcia. Na stronach internetowych znajdują się szczegółowe informacje na temat sposobów wsparcia. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpłaty na rzecz zwierząt, darowizny, czy nawet testamentowe przeniesienie majątku — wsparcie finansowe jest zawsze mile widziane. Ochrona środowiska i przyrody dotyczy wszystkich. Każdy może (i powinien) poświęcić swój własny czas i energię oraz doświadczyć ochrony przyrody z bliska. W ten sposób można zintegrować zrównoważony rozwój z codziennym życiem i dostosować go do własnych nawyków.

Redakcja dlakieszeni.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu oszczędzania, ekologii oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ekologiczna pielęgnacja dzieci – co warto wiedzieć